fotowoltaika

Fotowoltaika – praktyczne kompendium wiedzy

Witaj w kolejnym artykule na moim blogu! Rozgość się wygodnie i czuj się, jak u siebie. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz się ze mną skontaktować w komentarzu lub formularzu kontaktowym poniżej wpisu. Fotowoltaika – mówi Ci to coś? Jeśli nie wiesz o co w niech chodzi, to nie przejmuj się – zaraz Ci wszystko wytłumaczę.

Dziś zgodnie z zapowiedzią z planera miesiąca przygotowałem dla Ciebie praktyczne kompendium wiedzy o fotowoltaice. Od dłuższego czasu jest to temat bardzo popularny ze względu na ogólnoświatowe działania zmierzające do inwestycji w odnawialne źródła energii. Dlatego dołącz do grona osób posiadających wiedzę w tym zakresie i czytaj dalej 😉

fotowoltaika

Chcesz dowiedzieć się, jak krok po kroku zrealizować marzenie o produkcji własnej energii elektrycznej? Już za chwilę ten temat nie będzie miał przed Tobą tajemnic. Jeśli interesujesz się zagadnieniami związanymi z szeroko pojętym budownictwem i nieruchomościami, to gorąco zachęcam Cię również do zapisu na moją listę mailingową za pomocą poniższego formularza. Na bieżąco otrzymasz wtedy informacje o najnowszych artykułach na blogu oraz materiały dostępne tylko dla subskrybentów newslettera.

Fotowoltaika – jakiej instalacji potrzebujesz

Rozważania nad wyborem odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej najlepiej zacznij od analizy swojego rocznego zużycia energii elektrycznej. W tym celu z rachunków za prąd od Twojego Operatora Systemu Dystrybucyjnego odczytaj wartość wyrażoną w kilowatogodzianch (kWh). Gdy już ją masz zastanów się nad jej ewentualnymi zmianami przynajmniej na przestrzeni najbliższych kilku lat, które mogą być spowodowane różnymi sytuacjami osobistymi i zawodowymi. Przykładowo pomyśl o:

  • planowanej liczbie domowników,
  • zmianie charakteru pracy na home office,
  • wyposażeniu nieruchomości w dodatkowe instalacje, np. klimatyzacji,
  • zakupie samochodu elektrycznego.

Jak widzisz myśląc o fotowoltaice, warto mieć archiwalne dane o swoim zużyciu energii elektrycznej. Wniosek z tego jest taki, że w przypadku budowy bądź zakupu nowej nieruchomości daj sobie około rok czasu na zebranie danych i analizę zapotrzebowania w Twoim przypadku. W tym czasie zaobserwuj również dobowe wahania poboru energii elektrycznej, co będzie pomocne w doborze odpowiedniej instalacji dla Twoich celów.

Zobacz kilka artykułów, które mogą Cię również zainteresować:

Fotowoltaika – na czym polega

Budowa instalacji fotowoltaicznej

Zastanawiasz się z czego składa się instalacja fotowoltaiczna? – już tłumaczę. Najmniejszym jej elementem są ogniwa fotowoltaiczne, które najczęściej zbudowane są z krzemu. Poszczególne ogniwa składają się na moduł fotowoltaiczny, a grupy modułów tworzą panele fotowoltaiczne.

Panele fotowoltaiczne mogą być instalowane na różnego rodzaju podłożach. Począwszy od terenu, poprzez dachy, aż po różnego rodzaju budowle. Każdorazowo są one montowane na specjalnie do tego celu przystosowanej konstrukcji wsporczej, gwarantujące bezpieczeństwo użytkowania.

Zamontowane panele fotowoltaiczne są następnie łączone z falownikiem za pomocą wiązek elektrycznych. Falownik jest to urządzenie, które zamienia powstały w panelach prąd stały na zmienny płynący w naszych gniazdkach elektrycznych.

fotowoltaika - instalacja

Do pełni szczęścia z Twojej instalacji fotowoltaicznej potrzebujesz już tylko podłączenia jej do sieci energetycznej za pomocą licznika dwukierunkowego. To urządzenie umożliwia pomiar ilości oddanej energii elektrycznej do sieci w przypadku jej nadprodukcji, jak również poboru w czasie zwiększonego zapotrzebowania u Ciebie w domu.

Wiesz już z czego składa się instalacja fotowoltaiczna, pora zatem przedstawić Ci sposób jej działania.

Działanie instalacji fotowoltaicznej

Jak sama nazwa wskazuje instalacja ta działa na zasadzie wykorzystania efektu fotowoltaicznego. Zjawisko to zachodzi przy udziale światła słonecznego, rozumianego jako strumień cząstek posiadających porcję energii. Gdy dociera ona do pojedynczego ogniwa fotowoltaicznego zachodzi w nim właśnie wcześniej wspomniane zjawisko fotowoltaiczne. (Przedstawiłem Ci skróconą wersję, bowiem faktycznie ma tam miejsce bardziej skomplikowany proces chemiczny.) Efektem tego zjawiska jest wytworzenie się prądu elektrycznego, który poprzez okablowanie i wcześniej wspomniany falownik zamieniający go na prąd zmienny możesz wykorzystać w swoim domu.

Jak widzisz do działania instalacji fotowoltaicznej potrzebna jest energia ze Słońca. Oznacza to, że produkcja prądu elektrycznego jest ściśle uzależniona od pory dnia oraz roku. W najbardziej efektywnym czasie możesz mieć nadprodukcję energii, którą za pomocą licznika dwukierunkowego wysyłasz do sieci energetycznej. Na jej wykorzystanie masz 12 miesięcy, przy czym pobierając ją masz do dyspozycji:

  • 80% dla instalacji do 10 kWp,
  • 70% dla instalacji od 10 do 40 kWp.
fotowoltaika - energia

Pewnie zastanawiasz się teraz, co oznacza ten tajemniczy skrót kWp? Jest to kilowatopik, czyli jednostka w jakiej określa się maksymalną moc paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika – najczęściej pojawiające się pytania

Teraz przyszedł czas na odpowiedzi na najczęściej pojawiające się od Was pytania w temacie instalacji fotowoltaicznych.

Czy panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne są tym samym?

Absolutnie NIE. Panele fotowoltaiczne produkują z energii słonecznej prąd elektryczny, natomiast kolektory słoneczne służą do podgrzewania wody.

Czy panele fotowoltaiczne zapewniają energię elektryczną w przypadku wyłączeń prądu przez Zakład Energetyczny?

Ze względów bezpieczeństwa w większości instalacji nie ma takiej możliwości. Wymagany jest do tego zakup dodatkowych baterii do magazynowania energii elektrycznej.

Czy montaż paneli fotowoltaicznych wymaga pozwolenia na budowę?

Standardowe instalacje fotowoltaiczne o mocy do 50 kWp nie wymagają takiego pozwolenia. W przypadku wątpliwości co do nośności dachu warto jednak skonsultować tę kwestię z fachowcem.

Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga czyszczenia i odśnieżania?

W większości przypadków nie ma takiej potrzeby. Kąt nachylenia połaci dachowej powinien być wystarczający do utrzymania paneli w czystości.

Fotowoltaika – podsumowanie

Osobiście jestem zdania, że kto się nie rozwija i nie idzie z postępem ten zostaje w tyle. W przypadku fotowoltaiki nie masz praktycznie nic do stracenia, a możesz przy tym:

  • zmniejszyć swoje rachunki za prąd,
  • podnieść wartość swojej nieruchomości,
  • zabezpieczyć się przed podwyżkami cen energii elektrycznej,
  • przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.

Dodatkowym argumentem za montażem instalacji fotowoltaicznej jest możliwość ulokowania swojego kapitału. Przy obecnym oprocentowaniu na lokatach bankowych po prostu nie opłaca się trzymać w nadmiarze wolnej gotówki. Znacznie lepiej będzie, jeśli rozważysz inwestycję w fotowoltaikę z wykorzystaniem wsparcia z programu Mój prąd.

podpis

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments