kosztorys remontu mieszkania

Kosztorys remontu mieszkania – sprawdź, ile wydasz

Planujesz właśnie remont swojego mieszkania i zastanawiasz się, czy podołasz temu zadaniu finansowo? To pytanie spędza sen z powiek wielu właścicieli nieruchomości. Dziś przychodzę Ci z pomocą w tym temacie. Mam bowiem dla Ciebie ten wyjątkowy artykuł, w który przedstawiam przykładowy kosztorys remontu mieszkania. Wpis powstał na bazie mojego wieloletniego doświadczenia w branży budowlanej przy sporządzaniu kosztorysów, którym postanowiłem dzielić się na tym blogu. Dodatkowo po przeczytaniu artykułu otrzymasz ode mnie bezpłatny wzór kosztorysu remontu mieszkania do zastosowania w Twojej inwestycji.

Sprawdź kosztorys dla wybranego pomieszczenia:

  1. Salon
  2. Kuchnia
  3. Łazienka
  4. Sypialnia
  5. Korytarz

Interesujesz się tematyką związaną z budownictwem, nieruchomościami oraz sprawną organizacją życia na co dzień? Jeśli tak, to zapraszam Cię do dołączenia na moją listę mailingową, dzięki której otrzymasz powiadomienia o najnowszych artykułach na blogu oraz dodatkowe bonusy. Możesz zapisać się w prosty sposób za pomocą poniższego formularza kontaktowego. Bądźmy w kontakcie!

Kosztorys remontu mieszkania – wstęp

Bez planu ani rusz! – to powiedzenie powinno poprzedzać wszystkie Twoje kroki związane z przygotowaniem do remontu mieszkania. Musisz mieć świadomość, że jest to przedsięwzięcie wymagające skoordynowania prac wielu różnych specjalistów. Jak to zwykle bywa na budowie często zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje, dlatego na etapie planowania zostaw sobie odpowiedni bufor czasowy i finansowy. Zapytasz pewnie – co to znaczy odpowiedni? Niestety nie ma na to jednej prostej reguły. W optymistycznym wariancie możesz założyć, że opóźnienie prac sięgnie kilku dni, góra tygodnia. W skrajnych przypadkach związanych z kłopotami z wykonawcami lub dostawcami cały proces może przeciągnąć się nawet o kilka miesięcy. Odnośnie buforu finansowego – przyjmij bezpieczną wartość na poziomie 10% wartości całej inwestycji.

Kosztorys remontu mieszkania – planowanie

Za przykład w moich dzisiejszych rozważaniach posłuży 65 metrowe mieszkanie w bloku z tak zwanej wielkiej płyty, które wymaga przeprowadzenia generalnego remontu. Kosztorys remontu takiej nieruchomości najwygodniej jest podzielić na poszczególne pokoje. Dzięki czemu będziesz mieć pewność, że nie pominiesz żadnego zakresu prac oraz dowiesz się, które pomieszczenie generuje największe koszty.

Pamiętaj, że w moim kosztorysie użyłem przykładowych cen materiałów budowlanych i stawek robocizny. W zależności od regionu Polski mogą się one znacznie różnić, dlatego koniecznie zweryfikuj je, pytając lokalnych wykonawców o ich stawki. Podobnie ma się sprawa z materiałami budowlanymi, które dobierzesz indywidualnie według Twojego gustu. Weź także pod uwagę, że w swoim przykładowym kosztorysie remontu mieszkania nie uwzględniłem ruchomego wyposażenia meblowego, akcesoriów dekoracyjnych, lamp oraz sprzętu RTV i AGD. Ich koszt w zależności od zapotrzebowania i Twojej fantazji może być sporym wydatkiem.

Kosztorys remontu mieszkania - planowanie
Kosztorys remontu mieszkania – planowanie

Jak wykonać kosztorys remontu mieszkania?

Chcesz dowiedzieć się, jak stworzyć kosztorys remontu mieszkania? Znajdź dla siebie chwilę wolnego czasu, aby jak najlepiej wykorzystać zgromadzone tu informacje. Zrób sobie też coś do picia i rozsiądź się wygodnie, ponieważ przeczytanie artykułu i wykonanie własnego kosztorysu remontu mieszkania zajmie Ci trochę czasu. Nie przedłużając już dłużej – zobacz, jak powinien on wyglądać!

Każdy profesjonalny kosztorys remontu mieszkania musi posiadać szczegółowo rozpisane wszystkie niezbędne zakresy prac do wykonania z dokładnym wyliczeniem ich ilości. W przypadku korzystania z projektu wykończenia wnętrz masz możliwość zliczenia tych wartości z rysunku. Jeśli zdecydujesz się na samodzielną aranżację, wtedy pozostaje Ci zakupić długą miarę lub dalmierz laserowy i samodzielnie dokonać pomiarów Twojej nieruchomości.

W kolejnym kroku do pozycji kosztorysowych wpisujesz ceny materiałów budowlanych, które chcesz wykorzystać w przeliczeniu na daną jednostkę miary. Podobnie postępujesz ze stawkami robocizny, które jak już wspominałem koniecznie sprawdzić u kilku wykonawców. Jeszcze tylko w zależności od zakresu prac pomyśl, czy mogą być potrzebne jakieś materiały pomocnicze (narzędzia, folie, kleje, fugi, pianki) i oszacuj ich koszt. Na koniec pozostaje Ci już tylko wstawienie tych danych do mojego wzoru kosztorysu remontu mieszkania i gotowe!

Przejdźmy teraz do omówienia mojego przykładowego kosztorysu remontu mieszkania, który zgodnie ze sztuką podzieliłem na poszczególne pomieszczenia. Przy każdym z nich przedstawiłem orientacyjny koszt wykonania danych zakresów prac – np. malowanie ścian i sufitów [1.000 zł]. Dokładne wartości sprawdzisz w zamieszczonych wyliczeniach oraz w udostępnionym na końcu artykułu bezpłatnym wzorze kosztorysu remontu mieszkania.

Salon

Na pierwszy rzut przy tworzeniu kosztorysu idzie salon. Jest to foremne pomieszczenie o wymiarach 5 x 5 metrów, które jednak czasy swojej świetności ma już dawno za sobą. Wszystkie wykończenia wymagają zerwania i ewentualnego przygotowania podłoża pod montaż nowych elementów [~1.400 zł].

Kosztorys remontu mieszkania - salon
Kosztorys remontu mieszkania – salon

Nowa posadzka wykonana będzie z paneli podłogowych, do których dobrałem cokół z MDF [~3.200 zł]. Ściany po naprawie ubytków zostaną zagruntowane i pomalowane na kolor biały [~2.000 zł]. W przypadku sufitu pozwoliłem sobie nieco zaszaleć i zaproponowałem wykonanie podwieszanego sufitu z płyt gipsowo-kartonowych [~5.500 zł].

Zobacz kilka artykułów, które mogą Cię również zainteresować:

Kuchnia

Kolejnym rozpatrywanym pomieszczeniem jest kuchnia o wymiarach 3 x 4 metry. Istniejąca zabudowa kuchenna jest w bardzo złym stanie i w całości zostanie zutylizowana [~500 zł]. Następnym zakresem prac będzie skucie płytek ściennych i podłogowych [~1.400 zł].

Kosztorys remontu mieszkania - kuchnia
Kosztorys remontu mieszkania – kuchnia

Przed przystąpieniem do prac wykończeniowych w kuchni konieczne jest przerobienie instalacji wodno-kanalizacyjnej pod montaż zmywarki. Posadzka oraz część ścian w obrębie zabudowy kuchennej zostanie pokryta nową glazurą [~6.600 zł]. Pozostała część ścian oraz sufit będzie odświeżona na biały kolor [~500 zł]. Zdecydowanie największym wydatkiem w przypadku kuchni jest wykonanie zabudowy meblowej na zamówienie. Powiedzenie “sky is the limit” idealnie sprawdza się w tym przypadku, ponieważ w zależności od potrzeb inwestora możliwości są prawie nieograniczone.

Może jednak stoisz dopiero przed dylematem – co wybrać dom czy mieszkanie? W tej sytuacji gorąco polecam Ci lekturę mojego artykułu na ten temat.

dom czy mieszkanie
Dom czy mieszkanie?

Przedstawiłem w nim fakty i obaliłem mity na temat tych dwóch rodzajów nieruchomości. Dzięki niemu większość Twoich wątpliwości powinna zostać rozwiana. Jeśli będziesz mieć jakiekolwiek dodatkowe pytania, to pamiętaj, że możesz zadać je w komentarzu pod postem lub skontaktować się bezpośrednio ze mną.

Łazienka

Przyszła pora chyba na najbardziej skomplikowane pomieszczenie zarówno w zakresie wykonawstwa, jak również przygotowania kosztorysu.. W tym przypadku mamy do czynienia z przestarzałą łazienką, w której zakres prac jest bardzo duży. Zaczynając od demontażu wszelkiej armatury, przez wymianę drzwi, aż po skucie glazury na posadzce i ścianach [~4.200 zł].

Kosztorys remontu mieszkania - łazienka
Kosztorys remontu mieszkania – łazienka

Po przygotowaniu frontu robót mamy miejsce na położenie nowej glazury ściennej i podłogowej [~7.500 zł]. Następnie przychodzi czas na montaż tak zwanego białego montażu, czyli wszelkiego rodzaju wyposażenia typowego dla łazienki. W tym przypadku w zależności od wybranej marki, a co za tym idzie klasy wyposażenia różnice cenowe są bardzo duże. W swoim kosztorysie założyłem wartość tego zakresu prac na [~9.200 zł].

Sypialnia

Zdecydowanie łatwiejszym pomieszczeniem w zakresie przygotowania kosztorysu jest sypialnia. Tutaj na początku do wykonania jest tylko zerwanie starej wykładziny dywanowej [~500 zł]. Nie ma potrzeby naprawiania ścian ani sufitu, co przyspieszy prace i pozwoli nieco zaoszczędzić.

Kosztorys remontu mieszkania - sypialnia
Kosztorys remontu mieszkania – sypialnia

Podobnie jak w salonie, także tutaj na posadzce znajdą się panele podłogowe wraz cokołami z MDF [~2.000 zł]. Sufit i część ścian zostanie pomalowana na kolor biały, a uzupełnieniem będzie tapeta ścienna [~1.900 zł]. W przypadku, gdy chcesz dodatkowo zrobić sobie w sypialni garderobę w zabudowie, musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami kilku tysięcy złotych.

Korytarz

Na deser w naszym kosztorysie został malutki korytarz o wymiarach 4 x 1 m. Na początku konieczne jest rozebranie starej posadzki i zerwanie ze ścian niemodnej boazerii [~500 zł]. Docelowo na posadzce znajdą się płytki gresowe wraz z cokołem, a ściany oraz sufit zostaną pomalowane na kolor biały [~1.900 zł].

Kosztorys remontu mieszkania - korytarz
Kosztorys remontu mieszkania – korytarz

Kosztorys remontu mieszkania – dodatkowe koszty

Tworząc samodzielnie swój kosztorys remontu mieszkania bez większego doświadczenia musisz zdać się niejako na własną intuicję, jakie prace będą niezbędne do wykonania. Zwróć uwagę na kilka dodatkowych zakresów, które mogą łatwo umknąć Twojej uwadze przy planowaniu zakresu robót, a potrafią generować znaczne koszty:

  • drzwi wejściowe,
  • stolarka okienna,
  • parapety wewnętrzne i zewnętrzne,
  • grzejniki,
  • gniazdka elektryczne,
  • automatyka smart home.

Kosztorys remontu mieszkania – podsumowanie

Jak widzisz opracowanie kosztorysu remontu mieszkania jest czynnością składającą się z wielu etapów. Na samym początku musisz mieć jednak wizję na to, jak chcesz żeby wyglądało Twoje mieszkanie. Dopiero w kolejnym etapie możesz przystąpić do poszukiwania odpowiadających Ci jakościowo i cenowo materiałów. Następnie przychodzi czas na poszukiwanie odpowiedniego fachowca i określenie jego zakresu prac do wykonania oraz stawek robocizny. Jeszcze tylko wystarczy dodać koszt ewentualnych materiałów pomocniczych i voila! W zapanowaniu nad całością finansów inwestycji z pewnością pomoże Ci profesjonalny kosztorys remontu mieszkania, który możesz poniżej bezpłatnie pobrać. Zachęcam Cię do dzielenia się wiedzą z tego artykułu ze znajomymi, którzy podobnie jak Ty potrzebują pomocy w zaplanowaniu budżetu remontu swojej nieruchomości!

Jeśli jednak widzisz, że nie czujesz się na siłach w tym zakresie, to polecam Ci skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty. Taka usługa w perspektywie remontu mieszkania nie kosztuje tak wiele, a pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Dla moich czytelników przygotowałem wyjątkową ofertę na kompleksową koordynację remontu Twojego mieszkania. Skontaktuj się ze mną i na hasło “w swoim domku” otrzymasz 10% rabatu na taką usługę.

podpis

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments