dom czy mieszkanie

Dom czy mieszkanie – przedstawiam fakty i obalam mity

Zgodnie z zapowiedzią z ostatniego planera miesiąca mam dla Ciebie ponadczasowy wpis dotyczący dylematu, przed którym prędzej czy później staje każdy z nas – co wybrać: dom czy mieszkanie? Jeśli Ty też jesteś przed takim wyborem, to jesteś we właściwym miejscu! W tym artykule przedstawię Ci najważniejsze fakty i obalę mity dotyczące tych dwóch rodzajów nieruchomości.

Zobacz, jakie cechy nieruchomości odkryjesz w tym artykule:

 1. Bezpieczeństwo
 2. Lokalizacja
 3. Dostępność
 4. Przestrzeń
 5. Niezależność
 6. Utrzymanie

Aha, jeszcze jedno… Na końcu wpisu przygotowałem specjalnie dla Ciebie arkusz wyboru nieruchomości. Z nim podjęcie odpowiedniej decyzji będzie dla Ciebie łatwiejsze. Jeśli nie chcesz również przegapić żadnej nowości na blogu, to zapisz się koniecznie do mojego newslettera. Nie zwlekając już dłużej życzę Ci przyjemnego czytania, zaczynamy!

Dom czy mieszkanie – oto jest pytanie

Być może nieco Cię zmartwię, ale nie ma na nie jednej, prostej odpowiedzi. Każdy z nas jest bowiem jedyny w swoim rodzaju, indywidualny i niepowtarzalny. W związku z tym musisz dokonać wyboru samodzielnie, aby być w zgodzie z samym sobą. Jest jednak prosta metoda, która znacznie ułatwi Ci ten proces. Mowa tutaj o zadawaniu sobie odpowiednich pytań. Poniżej przygotowałem dla Ciebie podstawowy zestaw, który oczywiście możesz rozszerzyć w ramach swoich potrzeb.

 • Na jakim etapie życia jestem?
 • Jak wygląda moja sytuacja osobista?
 • Co chcę robić w życiu zawodowo?
 • Jakie mam potrzeby mieszkaniowe?
 • Jakie są moje plany i marzenia?
 • Jakimi środkami pieniężnymi dysponuję?

Zachęcam Cię do przemyślenia odpowiedzi na te pytania w ciszy i spokoju. Najważniejsze jest, aby były one szczere i zgodne z Twoimi przekonaniami. Takie przygotowanie w znacznym stopniu ułatwi Ci wybór odpowiedniego rodzaju nieruchomości. Teraz zapoznaj się z ich najważniejszymi cechami.


Bezpieczeństwo

Możliwe, że nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale poszukując odpowiedniej nieruchomości dla siebie, dążysz do zaspokojenia swojej potrzeby bezpieczeństwa. Zwykło się mówić: “mój dom to moja twierdza”, sprawdźmy jednak, jak to wygląda w praktyce. W powszechnym przekonaniu mieszkanie w budynkach wielorodzinnych jest bardziej bezpieczne. W razie wypadku, możesz bowiem liczyć na szybsze otrzymanie pomocy ze strony odpowiednich służb. Trudno się z tym nie zgodzić, a co więcej bardzo często nieocenione jest także sąsiedzkie wsparcie. Docenisz je przede wszystkim, gdy chcesz wyjechać na dłuższy wyjazd i zostawić mieszkanie bez opieki. Wtedy czujne oko sąsiada okaże się dla Ciebie niezastąpione.

dom czy mieszkanie - bezpieczeństwo
Profesjonalna ochrona to podstawa 🙂

Powszechną praktyką w nowoczesnych obiektach mieszkaniowych są rozbudowane systemy monitoringu oraz całodobowa ochrona. Jest to rozwiązane bardzo wygodne w porównaniu do własnego domu, gdzie najczęściej samemu musisz najpierw dopasować stopień zabezpieczeń do swoich potrzeb, a następnie zajmować się jego obsługą. Jednak największy wpływ na bezpieczeństwo Twoje i mienia ma wybór odpowiedniego miejsca, o czym przekonasz się poniżej.


Lokalizacja

Pewnie Cię nie zaskoczę, że większość z nas przy wyborze nieruchomości kieruje się jej odległością od miejsca pracy. Jest to jak najbardziej zrozumiałe. Nie chcesz przecież spędzić połowy życia na dojazdach i staniu w korkach, są lepsze sposoby na wykorzystanie czasu 😉 Zobacz, że tutaj nie ma reguły i musisz wyznaczyć akceptowalny dla Ciebie czas dojazdu do pracy. Przeanalizuj w tym miejscu dostępne środki transportu, aby określić swój promień poszukiwania nieruchomości.

dom czy mieszkanie - lokalizacja
Dobra lokalizacja jest na wagę złota

Kolejną składową Twoich rozważaniach pomiędzy tytułowym dom czy mieszkanie w kontekście lokalizacji, powinna być odległość do istotnych dla Ciebie punktów na mapie. Mam tu na myśli:

 • placówki oświatowe
 • sklepy spożywcze
 • lokale gastronomiczne
 • obiekty sportowe
 • instytucje kultury
 • itd….

W zależności od tego, które udogodnienia są dla Ciebie najważniejsze, możesz sprawdzić teraz dostępność nieruchomości w danej lokalizacji. Więcej o tym dowiesz się za chwilę.


Dostępność

Nie da się ukryć, że rynek mieszkań jest znacznie większy niż domów jednorodzinnych. W związku z tym znalezienie odpowiedniej nieruchomości, dopasowanej do Twoich potrzeb będzie dużo łatwiejsze w segmencie mieszkań. Możesz tu przebierać w wielu ofertach, a co równie ważne, porównywać ceny lokali o zbliżonych parametrach.

dostępność
Przekazanie kluczy do nieruchomości

Podczas dokonywania wyboru pomiędzy domem a mieszkaniem, zachowaj zimną krew i myśl w dłuższej perspektywie. Weź pod uwagę jej ewentualną odsprzedaż, która będzie znacznie łatwiejsza w przypadku budownictwa mieszkaniowego. Wiąże się to z większą uniwersalnością tej formy budownictwa i możliwością dostosowania do wymagań nowych właścicieli.


Zobacz kilka artykułów, które mogą Cię również zainteresować:

Przestrzeń

Będzie ona istotna przede wszystkim dla dużych rodzin. Jeśli więc masz już swoją gromadkę dzieci lub takie są Twoje plany, to poważnie rozważ wybór domu. Za tę samą cenę metra kwadratowego otrzymasz znacznie większą powierzchnię użytkową, która w tym wypadku na pewno Ci się przyda. Uwierz mi, że miejsca nigdy za wiele i zawsze przyda się ono na dodatkową garderobę czy spiżarnię.

przestrzeń
Dla tych którzy lubią swobodę

Dodatkowym atutem domów może być działka, dzięki której zyskasz dodatkową przestrzeń do zagospodarowania. Najczęściej znajdzie się na niej miejsce na bezpieczny parking dla Twojego samochodu oraz przynajmniej kawałek trawnika do zabawy dla dzieci. W wielu sytuacjach możesz się także spotkać z przydomowymi warzywnikami, które w sezonie zaspokoją zapotrzebowanie na podstawowe produkty. Z tym też wiąże się kolejna cecha – domyślasz się jaka?


Niezależność

Obecnie coraz więcej ludzi zwraca uwagę na możliwość bycia niezależnym od wszelkich czynników zewnętrznych, co bezpośrednio przekłada się na zapewnienie wspomnianego już poczucia bezpieczeństwa. Jeśli takie wartości są dla Ciebie ważne, skup swoją uwagę na poszukiwaniu domu. Dziś powszechną praktyką staje się zakładanie na ich dachach instalacji fotowoltaicznych, które mogą pokryć całkowite zapotrzebowanie Twojej nieruchomości na energię elektryczną.

fotowoltaika
Dywersyfikacja żródeł energii

Kolejną istotną kwestią jest możliwość posiadania własnej studni głębinowej. Weź ją koniecznie pod uwagę przy poszukiwaniach nieruchomości dla siebie, ponieważ w ten sposób dywersyfikujesz jej źródło. Skoro jesteśmy przy wodzie, to rozważ także budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, która w wielu przypadkach może stać się doskonałym wyborem. Wszystko fajnie, ale sprawdźmy teraz czy nas na to stać.


Utrzymanie

Podczas analizowania kosztów utrzymania poszczególnych typów nieruchomości na początku podziel je na te bezpośrednio z nią związane, jak i pośrednio. Zastanawiasz się, co mam na myśli? Już tłumaczę.

dom czy mieszkanie
Nieruchomość to skarbonka bez dna

Koszty bezpośrednio związane z nieruchomością, to wydatki na bieżące rachunki za wszelkie media, do których jesteśmy podpięci. W przypadku mieszkań są to dodatkowo miesięczne opłaty, najczęściej do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

W kosztach pośrednich uwzględnij wszelkie wydatki, bez których nie będziesz w stanie zamieszkiwać danej nieruchomości. Podstawową składową będą tutaj koszty ponoszone na dojazdy do pracy za pomocą środków komunikacji, czy własnego samochodu. Chyba, że masz ten przywilej i możesz pracować zdalnie. Wtedy znaczna kwota miesięcznie zostaje u Ciebie w kieszeni.


Dom czy mieszkanie – podsumowanie

Jak uprzedzałem na początku wybór odpowiedniej formy nieruchomości nie jest prosty. Mam jednak nadzieję, że nieco przybliżyłem Ci ich specyfikę. Aby jeszcze bardziej ułatwić Ci wybór pomiędzy domem a mieszkaniem przygotowałem dla Ciebie obiecany arkusz wyboru nieruchomości, który znajdziesz poniżej. Po jego wypełnieniu daj koniecznie znać w komentarzach, na co padł Twój wybór: dom czy mieszkanie?

Rozważając wszystkie za i przeciw danej formy nieruchomości, weź sobie do serca poniższy cytat, który zostawiam Ci do przemyślenia

Dom jest tam, gdzie chcą, żebyś został dłużej.

Stephen King
podpis

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments