Dodatek mieszkaniowy: jak otrzymać nawet 1500 zł?

Pandemia koranawirusa spowodowała największy kryzys gospodarczy od czasów II wojny światowej. Wielu z nas w tym czasie zostało skierowanych na pracę zdalną lub co gorsza straciło niekiedy większość dochodów. W związku z tym uregulowanie bieżących rachunków za mieszkanie często stało się problemem. Taka przykra sytuacja spotkała również Ciebie? Nie załamuj się, masz możliwość wystąpienia o dodatek mieszkaniowy. Przeczytaj do końca poniższy wpis i dowiedz się, jak go otrzymać!

Zachęcam Cię do zapisania się na moją listę mailingową, gdzie otrzymasz kolejne wartościowe poradniki. W ten sposób z pierwszej ręki dowiesz się także o najnowszych wpisach na blogu i będziemy w stałym kontakcie!


Dodatek mieszkaniowy – warunki przyznania

Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?

Mam dla Ciebie pierwszą dobrą wiadomość – o dodatek mieszkaniowy możesz ubiegać się niezależnie od tego, na jakich zasadach zamieszkujesz lokal. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na poniższej grafice.

Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?
Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?

Skoro wiemy już kto może otrzymać wsparcie finansowe, sprawdźmy teraz jakie są kolejne warunki przyznania dodatku mieszkaniowego.


Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić?

Drugą dobrą wiadomością dla Ciebie jest to, że dodatek mieszkaniowy nie jest tylko dla najuboższych. Dodatek mieszkaniowy jest ściśle powiązany z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej w odniesieniu do liczby mieszkańców gospodarstwa domowego. W związku z tym przysługuje on, gdy średni miesięczny dochód netto przypadający na członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie przekroczył odpowiednio:

  • 40% przeciętnego wynagrodzenia dla gospodarstw jednoosobowych,
  • 30% przeciętnego wynagrodzenia dla gospodarstw wielorodzinnych.

Ważne jest również to, że do ustalenia średniego dochodu gospodarstwa domowego wliczają się dochody wszystkich osób stale zamieszkujących w danym lokalu. Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych chyba, że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Dodatek mieszkaniowy - czego nie wliczamy do dochodów?
Czego nie wliczamy do dochodów?

Zdaję sobie sprawę, że może być to dla Ciebie nieco niezrozumiałe, dlatego przygotowałem dla Ciebie poniższy przykład.

Dodatek mieszkaniowy - limit dochodu
Limit dochodu na mieszkańca gospodarstwa domowego

Zobacz kilka artykułów, które mogą Cię również zainteresować:

Jakie są warunki wielkości lokalu?

Przy ubieganiu się o dodatek mieszkaniowy musisz również wziąć pod uwagę powierzchnię użytkową zajmowanych przez Ciebie pomieszczeń. Informacje na ten temat znajdziesz w akcie notarialnym, umowie najmu lub u zarządcy budynku. Znając już tę wartość możesz porównać ją z powierzchniami normatywnymi w odniesieniu do liczby osób Twojego gospodarstwa domowego, którą znajdziesz na poniższej grafice.

Tabela powierzchni normatywnych

Dodatek mieszkaniowy otrzymasz również, jeśli powierzchnię normatywną przekraczasz o nie więcej niż:

  • 30% wtedy wsparcie finansowe jest odpowiednio pomniejszane,
  • 50% jeśli udział powierzchni pokoi i kuchni w odniesieniu do powierzchni użytkowej nie przekracza 60%.

Jakie koszty pokryje dopłata?

Przy rozpatrywaniu wniosków o przyznanie dodatku mieszkaniowego brane są pod uwagę Twoje wydatki stałe ponoszone na czynsz oraz opłaty eksploatacyjne (ogrzewanie, woda, ścieki, wywóz śmieci). Dodatkowo jeśli w mieszkaniu nie masz centralnego ogrzewania oraz instalacji umożliwiającej podgrzanie ciepłej wody użytkowej w takim przypadku możesz otrzymać ryczałt na zakup opału.

Nie wszystkie koszty mogą być jednak pokryte z dopłaty o którą się ubiegasz. Zaliczamy do nich: rachunki za gaz oraz energię elektryczną, ubezpieczenie, podatek od nieruchomości, opłat za użytkowanie wieczyste gruntów.

Wysokość przyznanego dodatku zależy ściśle również od wielkości udziału opłat mieszkaniowych w Twoim budżecie. Szczegółowo prezentuje to poniższa grafika.

Dodatek mieszkaniowy - opłaty mieszkaniowe
Opłaty mieszkaniowe w budżecie gospodarstwa domowego

Gdzie zgłosić się po pomoc?

Formalności związane z ubieganiem się o dodatek mieszkaniowy załatwisz w gminnym lub dzielnicowym ośrodku pomocy społecznej. Tam też otrzymasz wszystkie niezbędne druki do wypełnienia. Trzeba również zaznaczyć, że do wniosku musisz złożyć deklarację o swoich dochodach za 3 ostatnie miesiące. Wypełnisz ją na podstawie odpowiednich dokumentów do których należą zaświadczenia:

  • z miejsca pracy,
  • z uczelni (o wysokości stypendium),
  • odcinki rent i emerytur,
  • o wysokości przyznanych alimentów.

Dodatek mieszkaniowy – podsumowanie

Jak widzisz, aby otrzymać taką formę dopłaty do kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania musisz wykazać nieco inicjatywy. Jestem jednak przekonany, że dzięki temu poradnikowi wiesz już więcej na temat przysługujących Ci możliwości wsparcia. Jeśli jednak masz do mnie jakiekolwiek pytania w tej lub innej sprawie, zadaj je poniżej w komentarzu lub napisz poprzez formularz kontaktowy. Do usłyszenia!

podpis

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments