praca zdalna

Praca zdalna na home office – właściwa organizacja

Praca zdalna to ostatnio temat bardzo “na czasie”. Jeśli masz problem z jej organizacją, to zachęcam Cię do zapoznania się z poniższym artykułem. Opisuję w nim swoje sprawdzone metody na efektywną organizację pracy zdalnej podczas lockdownu w marcu oraz kwietniu 2020 roku.

Ten trudny dla nas wszystkich czas, kiedy z niepokojem spoglądaliśmy w przyszłość i na kolejne doniesienia o szerzącej się epidemii koronawirusa stał się dla mnie początkiem nowej przygody – zostałem blogerem! Okazją do tego była oczywiście narodowa kwarantanna i akcja #zostańwdomu. W jej wyniku zostałem skierowany na pracę zdalną, czyli tak zwany home office. W tym okresie na własnej skórze przetestowałem różne sposoby organizacji życia zawodowego i prywatnego. Tutaj dzielę się z Tobą moim doświadczeniem oraz pokażę Ci, jak możesz zadbać o zwiększenie efektywności swoich działań.

Praca zdalna – spis treści:

  1. Planowanie działań
  2. Poranne rytuały
  3. Miejsce pracy
  4. Zadbaj o siebie
  5. Czas na relaks
  6. Podsumuj dzień

Jeszcze jedna ważna sprawa. Na końcu artykułu przygotowałem dla Ciebie drobny upominek – praktyczną checklistę organizacji Twojej pracy zdalnej! Jestem pewien, że dzięki niej odnajdziesz radość z pracy na home office. Nie zapomnij również podzielić się swoim szczęściem z innymi czytelnikami bloga w komentarzach. Pamiętaj bowiem, że:

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli – Albert Schweitzer

Teraz nie pozostaje mi już nic innego, jak życzyć Ci miłej lektury artykułu. Koniecznie znajdź chwilę czasu tylko dla siebie w ciszy i spokoju, aby jak najlepiej wykorzystać zgromadzoną tu wiedzę. Zaczynamy!


Praca zdalna – przygotowanie

Planowanie działań

Ten punkt powinien stać się Twoim nawykiem niezależnie od formy pracy jaką wykonujesz. Spontaniczne działanie nie zawsze i nie wszędzie przynosi dobre rezultaty. Dobrze wykorzystasz swój czas, tylko jeśli jeszcze lepiej zaplanujesz go poprzedniego dnia. Dzięki temu zyskasz spokojny sen, który jest podstawą zdrowego stylu życia i dobrego samopoczucia.

Wszytko fajnie, ale być może zastanawiasz się, jak do diaska masz go poprawnie zaplanować? Uspokoję Cię, sposobów na to jest co najmniej kilka. Najprostszym jest wypisanie dziennej listy punktów do wykonania, popularnej “to-do-list”. Możesz do tego celu wykorzystać małą karteczkę, na której znajdą się wszystkie główne zadania na dany dzień. Zaletą tej metody jest minimalizm i uniwersalność. Po zrobieniu określonej czynności z listy nie zapomnij jej przekreślić. Rozładuje to związane z nią być może negatywne emocje. Dzięki temu zyskasz błogie poczucie wykonania dobrej roboty!

praca zdalna - dobre planowanie
to-do-list

Osobiście jestem zwolennikiem planowania działań z nieco szerszej perspektywy. Dlatego, jeśli chcesz poznać więcej sposobów na organizację swojego życia daj mi koniecznie znać! Z przyjemnością przygotuję dla Ciebie kolejne wpisy 😉

Przenieśmy się już teraz do Twojego dobrze zaplanowanego dnia.


Poranne rytuały

Zaraz po przebudzeniu okaż wdzięczność za nowy, piękny dzień! W tym czasie pobudź swoje ciało do życia kilkoma prostymi ćwiczeniami rozciągającymi. Doskonale sprawdzi się tu joga, w której duży nacisk kładzie się również na pogłębione oddychanie. Najlepsze praktyki znajdziesz na YouTube u Małgorzaty Mostowskiej. Po nocy Twój organizm jest także znacznie odwodniony, dlatego istotne jest wypicie przynajmniej szklanki wody. Możesz dodatkowo wzbogacić ją o sok z limonki/cytryny lub miód. Polecam – pycha!

O poranku nie może zabraknąć miejsca na śniadanie, które dzięki pracy zdalnej możesz zjeść w większym spokoju. Dobrym rozwiązaniem jest krótka lektura wartościowych książek i artykułów, które pobudzą Twoje szare komórki do pracy. Zwróć uwagę, żeby zaraz po przebudzeniu nie włączać rutynowo telewizora ani radia, które zwyczajowo napędzają dzień. Tak długo, jak to możliwe unikaj przeglądania mediów społecznościowych. Ciesz się nowym dniem!

Po tak miło rozpoczętym dniu przejdźmy do poprawnego zorganizowania Twojego stanowiska pracy.


Miejsce pracy

W pracy zdalnej ważne jest odnalezienie odpowiedniego miejsca w Twoim domu, które pozwoli Ci uzyskać maksymalne skupienie. Na pewno nie polecam lokalizowania stanowiska pracy w łóżku i dodatkowo w piżamie (o ubiorze powiem za chwilę). Miejsce do spania powinno kojarzyć nam się z relaksem i odpoczynkiem, a nie z pracą. Jeśli tylko masz taką możliwość warto na miejsce do pracy wybrać osobny pokój. Z powodzeniem możesz również wydzielić część “strefy dziennej”, uprzątając uprzednio wszystkie zbędne przedmioty, które mogą Cię rozpraszać. Zadbaj też o dobre oświetlenie światłem naturalnym, co znacznie poprawi Twój komfort pracy.

praca zdalna - odpowiednie miejsce
Miejsce pracy zdalnej

Niezależnie od tego, czym zajmujesz się na home office zadbaj o ergonomię Twojego stanowiska. Nie ma nic gorszego niż wykonywanie swoich obowiązków ze szkodą dla zdrowia. Nie dopuść do tego! Najważniejsze jednak, aby dostosować swoją przestrzeń do własnych preferencji. W końcu jesteś u siebie w domu i nikt nie mówi Ci, jak ma wyglądać Twoje miejsce pracy. Nie bój się eksperymentować i poszukiwać idealnego miejsca dla siebie, które da Ci maksymalny komfort pracy.

Teraz zobaczmy co wpływa na efektywność Twoich działań.


Zobacz kilka artykułów, które mogą Cię również zainteresować:

Praca zdalna – działanie

Zadbaj o siebie

To, że pracujesz ze swojego domu absolutnie nie znaczy, że masz cały dzień spędzać w piżamie. Przeciwnie. Twój ubiór nie powinien zbytnio odbiegać od tego, w którym zwykle pokazujesz się w miejscach publicznych. Podziel swoją garderobę na style smart – praca, casual – relaks. Zobaczysz wtedy, jak wielkie korzyści da Ci ta mała zmiana.

Pamiętaj o regularnych przerwach w wykonywaniu obowiązków. Po każdej przepracowanej godzinie zrób przynajmniej 5 minut odpoczynku. Wykorzystaj ten czas tak, jak lubisz. Kiedy długotrwale pracujesz przed monitorem popatrz na naturalnie zielone rośliny, a z pewnością będzie to miało kojący wpływ dla Twojego wzroku. Zadbaj także o regularne nawadnianie ciała i spożywanie posiłków. W ten sposób pomimo ciężkiej pracy zadbasz o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Zastanawiasz się, jak po ciężkim dniu dobrze zorganizować czas wolny? Jest na to odpowiedź!


Czas na relaks

Wiele osób pracujących zdalnie narzeka na brak kontaktu z ludźmi, co niekorzystnie wpływa na ich kondycję psychiczną. Aby tego uniknąć pozostań ze znajomymi na chacie, a najlepiej wykonuj regularne rozmowy telefoniczne do bliskich Ci osób. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest organizowanie telekonferencji podczas której mimo braku fizycznego kontaktu poczujecie łączącą Was więź.

Każdy ma swój ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. Do najpopularniejszych można zaliczyć oczywiście oglądanie różnego rodzaju programów telewizyjnych i przeglądanie portali społecznościowych. Ja zachęcam Cię do zróżnicowania form rozrywki i otwierania się na nowe doznania. W tym czasie warto zadbać o rozwój osobisty, którego owoce zbierać będziesz przez kolejne lata swojego życia.

Otwieraj się na nowe doznania, Twój umysł nie lubi stagnacji

Po całym ciężkim dniu pracy na home office, zadbaj również o swoją kondycję fizyczną! Nie szukaj tu wymówek w stylu: “Nie mam odpowiedniego sprzętu” lub “Nie mam dzisiaj na to siły”. Zobaczysz, że nawet po chwili rozciągania poczujesz się znacznie lepiej! Dobrym rozwiązaniem jest wykonywanie ćwiczeń z ciężarem własnego ciała, które znajdziesz na przykład u Michała Wrzoska.

A jakie są Twoje ulubione sposoby spędzania wolnego czasu? Podziel się nimi komentarzach!


Praca zdalna – zakończenie

Podsumuj dzień

Klamrą zamykającą Twoje całodniowe zmagania powinno być wieczorne podsumowanie. W tym miejscu spójrz na swój plan dnia i przeanalizuj wszystkie pozycje. Mam nadzieję, że kolejny raz poczujesz satysfakcję z tego, co udało Ci się dziś osiągnąć. Jeśli jednak przeważają punkty nie wykonane, przeanalizuj dlaczego tak się stało i najważniejsze – wyciągnij wnioski! Takie postępowanie pozwoli Ci lepiej zarządzać swoim czasem, a przecież do tego dążysz!

Zastanów się jeszcze nad poniższym stwierdzeniem, które powinno wprowadzić w Twoich działaniach równowagę.

Permanentne wykonywanie zbyt wielu rzeczy na raz sprawia, że stale czujemy się, jakbyśmy byli o jeden krok do tyłu, a w konsekwencji, kiedy nie osiągniemy tego co zamierzaliśmy dopada nas frustracja.

Na zakończenie

Serdecznie dziękuję Ci, za przeczytanie mojego pierwszego artykułu! Napisanie go było to dla mnie niezwykłym przeżyciem, które sprawiło mi dużo przyjemności. Będę wdzięczny za wszelkie Twoje uwagi i sugestie, które śmiało przesyłaj do mnie poprzez formularz kontaktowy.

Jeśli ten wpis jest w Twojej ocenie wartościowy, proszę udostępnij go swoim znajomym. Niech skorzysta z niego jak najwięcej osób, taka jest jego rola!

Refleksja

Sądzę, że ostatnie wydarzenia na stałe zmienią formę świadczenia pracy wielu zawodów na home office. Znakomita większość osób potrafiła przystosować się do nowej rzeczywistości i połączyć pracę zawodową z opieką nad swoimi dziećmi. Dopiero epidemia koronawirusa sprawiła, że mogliśmy znaleźć lub przynajmniej poszukiwać zdrowego balansu między pracą zawodową a życiem prywatnym, który dotychczas niejednokrotnie był zaburzony.

podpis

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments