fundusz wydatków regularnych

Fundusz Wydatków Regularnych – planuj z głową

Fundusz Wydatków Regularnych – tak moim zdaniem powinniśmy nazywać budżet na zobowiązania finansowe powtarzające się co roku. W dzisiejszym artykule pokażę Ci krok po kroku, jak w prosty i szybki sposób możesz zapanować nad takimi wydatkami. Dodatkowo przygotowałem dla Ciebie drobny upominek – specjalny arkusz, który znacznie ułatwi Ci to zadanie. Znajdziesz go w dalszej części artykułu, dlatego czytaj uważnie do końca!

Jeśli interesujesz się tematyką finansów osobistych i zarządzania swoim czasem, to gorąco zachęcam Cię do zapisu na mój newsletter. Możesz to zrobić już teraz za pomocą powyższego formularza, wpisując swoje imię i adres poczty elektronicznej. W ten sposób nie przegapisz żadnego nowego wpisu na blogu, ponieważ osobiście Cię o nim poinformuję.

Wstęp

Umówmy się, że dla nas wszystkich wydatki są raczej przykrym obowiązkiem niż przyjemnością. Nie jednych potrafią też przyprawić o niezły ból głowy, gdy na horyzoncie pojawiają się kolejne zobowiązania, a kasa świeci pustkami. Aby tego uniknąć niezwykle ważna jest kontrola wydatków w Twoim budżecie domowym, o której szerzej pisałem w tym artykule. Na jej podstawie dysponujesz już wiedzą na temat struktury i wysokości poszczególnych obciążeń portfela. Jest to więc doskonały wstęp do bliższego zapoznania się z Funduszem Wydatków Regularnych.

Co to jest Fundusz Wydatków Regularnych?

Fundusz Wydatków Regularnych to nic innego, jak część Twojego budżetu domowego, która przeznaczona jest na pokrywanie zobowiązań finansowych pojawiających się cyklicznie rok do roku. W praktyce środki pieniężne gromadzone na te cele powinny być odseparowane od głównego budżetu – najłatwiej lokować je na specjalnych kontach lub subkontach. W ten sposób ograniczysz możliwość “przejadania zapasów” na bieżące wydatki 😉

Kiedy zacząć planowanie Funduszu Wydatków Regularnych?

Skoro wiesz już czym jest i do czego służy Fundusz Wydatków Regularnych, to pewnie zastanawiasz się teraz, kiedy zacząć jego planowanie. Najlepiej, jeśli przystąpisz do dzieła od razu – nie ma co odkładać tej sprawy na później. Wyznaczasz wtedy swój punkt startowy i planujesz wydatki, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć w kolejnym roku. W praktyce oznacza to, że jeśli rozpoczniesz ten proces z początkiem nowego roku (np. 2021), to de facto planujesz już swoje wydatki na rok 2022. W ten sposób dowiesz się ile pieniędzy musisz miesięcznie odkładać w 2020 roku, aby było Cię stać na realizację planów w 2022 roku. Jak widzisz zarządzanie finansami osobistymi jest długofalowym procesem, dlatego im wcześniej zaczniesz, tym lepiej!

Zobacz kilka artykułów, które mogą Cię również zainteresować:

Jak obliczyć wysokość Funduszu Wydatków Regularnych?

Obliczenie wysokości Funduszu Wydatków Regularnych nie jest wcale taką trudną sprawą, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać, Wystarczy, że przeanalizujesz tutaj swoje wydatki z minionych 12 miesięcy i zaznaczysz pozycje, które pojawiają się regularnie rok do roku. Następnie przepisz ich nazwy i zaplanuj, jaką kwotę zamierzasz przeznaczyć na dany cel w przyszłym roku. Na koniec pozostaje Ci już tylko zsumowanie wysokości wszystkich obciążeń – to właśnie jest wysokość Twojego Funduszu Wydatków Nieregularnych. Tutaj mam dla Ciebie obiecany upominek, dzięki któremu stworzysz swój Fundusz Wydatków Regularnych w oparciu o specjalny arkusz. Możesz go wydrukować i uzupełniać tradycyjnie, lub skorzystać z wersji elektronicznej na komputerze. Tobie pozostawiam wybór dogodnej metody 😉

Poniżej przedstawiam Ci przykładowy arkusz, który oczywiście traktuj tylko poglądowo. Tylko Ty wiesz przecież, jaka jest Twoja struktura wydatków i ich wysokość.

fundusz wydatków regularnych
Planowany Fundusz Wydatków Regularnych

Jak zbudować Fundusz Wydatków Regularnych?

Budowa Funduszu Wydatków Regularnych powinna opierać się na comiesięcznych wpłatach określonej raty na specjalne konto. Jej wysokość możesz łatwo wyliczyć na dzieląc sumę planowanych wydatków regularnych przez 10. Zapytasz teraz pewnie, dlaczego przez 10, skoro mamy 12 miesięcy w roku. Wszystko dlatego, żeby zyskać dodatkowy bufor bezpieczeństwa w FWR na ewentualne nieprzewidziane wydatki.

Jednym z najlepszych sposobów na regularne odkładanie pieniędzy na FWR jest ustawienie stałych przelewów po otrzymaniu wynagrodzenia na dedykowany rachunek bankowy. W ten pieniądze będą zawsze trafiały w bezpieczne miejsce, a Ty zyskasz cenny czas.

Jak zarządzać Funduszem Wydatków Regularnych?

Poza planowaniem wielkości Funduszu Wydatków Regularnych, bardzo ważna jest także jego bieżąca kontrola. Jak pewnie już wiesz, życie bardzo często weryfikuje nasze plany osobiste, co bardzo często przekłada się an te finansowe. Dlatego tym bardziej potrzebna jest weryfikacja Twoich założeń związanych z FWR. W tym celu do każdej kategorii wpisz rzeczywisty koszt jej zrealizowania. Będzie to dla Cienie bardzo cenna lekcja, która z pewnością pozwoli na zaplanowanie jeszcze lepszego budżetu na przyszły rok.

fundusz wydatków regularnych
Rzeczywisty Fundusz Wydatków Regularnych

Na powyższym przykładzie doskonale widać, że suma poniesionych wydatków z Funduszu Wydatków Regularnych okazała się większa od pierwotnie planowanego. Być może pomyślisz teraz: “Ale jak to? I co teraz?” Tylko spokojnie – zwróć uwagę, że dzięki zastosowaniu wspomnianego buforu bezpieczeństwa, faktyczna wysokość zgromadzonych środków w FWR wyniosła:

12 miesięcy x 1 616 zł = 19 392 zł

Krótko mówiąc oznacza to, że Twój budżet “spina się” i zostanie Ci jeszcze 1 502 zł na inne potrzeby 😉

Podsumowanie

Jak widzisz przygotowanie Funduszu Wydatków Regularnych wcale nie musi być trudne i czasochłonne. Wystarczy tylko, że regularnie pilnujesz swoich rzeczywistych wydatków i planujesz kolejne na przyszły rok. Jestem przekonany, że zaproponowane przeze mnie sposoby z powodzeniem sprawdzą się w Twoim domku! Trzymaj się ciepło i do następnego 😉

podpis

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments