postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne – dlaczego nie działają?

Postanowienia noworoczne to temat, który będzie zawsze aktualny na przełomie starego i nowego roku. W tym czasie mamy z reguły więcej czasu na przemyślenia, których wynikiem są ambitne cele na kolejne 12 miesięcy. Jak pewnie się domyślasz w większości przypadków kończą się one na etapie planowania lub po kliku pierwszych tygodniach. Dzisiejszy wpis postanowiłem poświęcić na analizę najpopularniejszych postanowień noworocznych oraz poszukiwanie odpowiedzi na pytanie – dlaczego one nie działają? Zapraszam do lektury 😉

Jakie postanowienia noworoczne mają Polacy?

Pewnie nie zaskoczę Cię tutaj, że według statystyk najwięcej Polaków planuje w nowym roku przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie. W drugiej kolejności myślimy o poświęceniu większej uwagi i czasu swojej rodzinie. Spora grupa postanowień noworocznych dotyczy również inwestycji we własny rozwój oraz planów zawodowych. Zobacz, czy wśród poniższych przykładów znajdujesz swoje cele na kolejny rok, a jeśli nie – podziel się nimi w komentarzach! Jestem ogromnie ciekaw, o czym myślisz i co planujesz w nowym roku 😉

  • uprawiać regularnie sport
  • rzucić palenie
  • zdrowiej się odżywiać
  • czytać więcej książek
  • spędzać więcej czasu z rodziną
  • znaleźć lepszą pracę
  • nauczyć się nowego języka obcego
  • więcej podróżować
  • zadbać o swoje finanse

Wymienione postanowienia noworoczne z całą pewnością bardzo pięknie wyglądają na papierze. Kiedy jednak z impetem wpadamy w nowy rok, wiele z nich kończy się bardzo szybko na planach i nie są dalej realizowane. Znasz to z autopsji? Jeśli tak, to zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny tych niepowodzeń.

1 postanowienia noworoczne

Dlaczego postanowienia noworoczne nie działają?

Z postanowieniami noworocznymi jest trochę tak, jak z Yeti – każdy o nim słyszał, jednak nikt go nie widział. Za chwilę przedstawię Ci 5 kluczowych moim zdaniem powodów, dlaczego tak trudno jest wcielić plany w życie. Pamiętaj proszę, że jest to moja subiektywna lista i jeśli masz inne doświadczenia, to podziel się nimi w komentarzach – bardzo chętnie poznam Twoje zdanie!

Nie masz jasno określonego celu

Jedną z najczęstszych przyczyn fiaska postanowień noworocznych jest brak jasno określonego celu. W większości przypadków są to niestety tylko nasze pobożne życzenia, które w takiej formie nie mają szansy powodzenia. Nie wystarczy bowiem powiedzieć: chcę rzucić palenie, chcę schudnąć, chcę zmienić pracę. Wszystkie Twoje postanowienia noworoczne muszą zamienić się w cele, które powinny być przede wszystkim skonkretyzowane, możliwe do oceny i określone w czasie.

Nie masz planu działania

Być może Twoje postanowienia noworoczne spaliły na panewce z braku ustalonego planu działania. Najlepszym przykładem w tym miejscu będą wszelkie cele sportowe, które chcesz osiągnąć w nowym roku. Nie da się przebiec maratonu lub skutecznie zrzucić kilku zbędnych kilogramów bez szczegółowego planu działania. Do tego dochodzi jego skrupulatna realizacja – pamiętaj, że bez działania postanowienia noworoczne pozostaną w sferze Twoich marzeń!

Zobacz kilka artykułów, które mogą Cię również zainteresować:

Nie przeciwstawiasz się niepowodzeniom

Pewnie się ze mną zgodzisz, że życie bardzo często weryfikuje nasze postanowienia noworoczne. Wtedy najczęściej cele, które chcieliśmy zrealizować schodzą na dalszy plan. Sęk w tym, że większość osób nie potrafi przeciwstawić się niepowodzeniom i kompletnie porzuca swoje postanowienia noworoczne. W tym miejscu konieczny jest upór i siła w dążeniu do swoich marzeń. Musisz nauczyć się konsekwentnie pracować nad realizacją swoich marzeń – przecież nikt ich za Ciebie nie zrealizuje!

Nie wychodzisz ze strefy komfortu

Niektóre postanowienia noworoczne wymagają od nas nie tylko dużego zaangażowania, ale także wyjścia ze swojej strefy komfortu. Przykładem tutaj może być chęć zmiany miejsca lub charakteru pracy. Bardzo często wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami i koniecznością zdobycia nowych kompetencji. Pamiętaj, że wszystko jest w Twoich rękach i bez zaangażowania i przezwyciężenia lęków nie zrealizujesz swoich planów.

2 postanowienia noworoczne

Nie mierzysz sił na zamiary

Ostatnim, choć nie mniej ważnym powodem niepowodzeń związanych z postanowieniami noworocznymi jest brak obiektywnego spojrzenia na postawione sobie cele. Adam Mickiewicz w Pieśni filaretów napisał “mierz siłę na zamiary”. Sentencja ta , choć nieco w innej formie pozostaje aktualna do dziś. O sukcesie realizacji wielu celów decyduje ich dopasowanie do Twoich możliwości w danym czasie. Być może konieczne będzie podzielenie postanowień noworocznych na mniejsze zadania, które będą łatwiejsze do wykonania.

Postanowienia noworoczne – podsumowanie

Na zakończenie moich dzisiejszych rozważań zdradzę Ci, że według różnych badań około 90% postanowień noworocznych kończy się niepowodzeniem. Twój przypadek nie jest więc odosobniony. Jednak nie traktuj tego faktu, jako pocieszenia! Zdobytą po przeczytaniu tego artykułu wiedzę zastosuj lepiej w praktyce i nie popełniaj opisanych tu błędów w przyszłości. Wtedy efekty postanowień noworocznych mogą Cię pozytywnie zaskoczyć 😉

Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz zostać stałym czytelnikiem bloga, to gorąco zachęcam Cię do zapisu do mojego newslettera. Możesz to zrobić teraz w prosty sposób za pomocą poniższego formularza. Wystarczy tylko, że podasz swoje imię i adres poczty elektronicznej, a będziemy w stałym kontakcie.

podpis

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments